Karštomis prasidėjusios vasaros dienomis santykiai tarp Rusijos ir Europos Sąjungos buvo kaitinami ne dėka pagerėjusio oro bet priešingai dėl pablogėjusių santykių tarp abiejų šalių. Daugelis priežasčių temdo dabartinę ES - Rusijos darbotvarkę:
- Kosovo
- Estijos paminklas
- Lenkijos mėsa
- Lietuvos nafta
ir ko gero pastarosiomis dienomis ryškiausias pavyzdys
- Priešraketinės gynybos sistemos dalių įkūrimas Čekijos ir Lenkijos teritorijoje.
Kaip žinia pačioje ES nėra vienareikšmiškos pozicijos šiuo klausimu. Skirtingose argumento pusėse atsiduria ne tik valstybės, bet ir šalies vyriausybę sudarančios partijos (Vokietijoje SPD nėra entuziastingi PGS įkūrimo klausimu) bei politinis elitas bei visuomenė (dauguma Lenkijos bei Čekijos piliečių skeptiškai vertina tokios sitemos įkūrimą jų šalyje). Taigi kas ta priešraketinės ginybos sistema?
Anot JAV ši sistema yra kuriama gynybiniais tikslais apsaugoti draugiškas NATO valstybes nuo galimų grėsmių kylančių iš blogio ašies valstybių (Iranas, Š.Korėja ir t.t.). JAV žvalgybiniais duomenimis Iranas gali turėti tolimo radiuso kovines raketas jau 2015. Tuo tarpu jau dabar kuriant tinkamas sistemas apsiginti nuo galimos grėsmės būtų netik logiška bet ir būtina, anot JAV valstybės departamento. JAV jau dabar yra sukūrusi prieš raketinį skydą, kuris gali apsaugoti daugelį Vakarų Europos valstybių, kalba eina apie papildoma skydo sluoksnį arbą taip vadinama trečiąjį žiedą apsaugosiantį JAV bei sąjungininkes. Iš vienos pusės viskas atrodytų susiveda į logiškus argumentus ir kilnų poelgį iš JAV pusės, tačiau viskas nėra taip paprasta.
Tokia gynybos sistema susideda iš radaro ir taip vadinamo "skraidančio kompiuterio" kuris yra raketos formos ir naikina priešo pasiųstą raketą elektrinio impulso pagalba. Radarą nori pastatyti Čekijoje, o paleidimo sistemą Lenkijoje. Rusija kontrargumentuoja, kad tokia sistema gali būti lengvai perdaryta, tam kad taptų iš gynybinės, puolimui tinkama, o tokiu atveju jos buvimas Lenkijos teritorijoje kelia tiesiogią grėsmę Rusijos saugumui. JAV į tokius pareiškimus sako, kad sistema būtų griežtai prižiūrima ir bet koks jos performavimas reikalautų valstybinio lygio pritarimo, tad jis būtų atviras priešiškumo eskalavimas, ko nėra siekiama ta sistema, bet iš kitos pusės kai kurie JAV generolai netiesiogiai juokavo, kad jei Rusija taip sunerimusi, gal būtų galima svarstyti tokia sistemą statyti Rusijos teritorijoje? Nežinia ar tai galėtų nutikti, bet viena aišku, kad JAV iš dalies sprendžia savo saugumo interesus Europos sąskaita. Žinoma, Čekijos ir Lenkijos vyriausybės vadovai yra teisūs sakydami, kad Rusija neturi veto teisės tų šalių saugumo klausimuose ir iš ties tai yra išrinktųjų atstovų prerogatyva priimti deramus sprendimus, bet išdėliojus ant supynių visus argumentus ar, kaip rusai sako, "žaidimas yra vertas žvakių"? Atviras konfliktas su Rusija, kurios vadovas skelbia, kad sistemos įkūrimas Lenkijoje ir Čekijoje priverstų Rusija nutaikyti savo raketas į Europą yra dar viena plyta į besikuriančią sieną kuria bandoma atriboti aiškias Vakarų ir Rytų zonas ar tai tik apsižodžiavimas.
Kaip ten bebūtų manau yra rimto pagrindo atidžiai sekti tolesnius įvykius ypač rytoj įvyksiančio G8 valstybių vadovų susitikimo išdavoje.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą